Historie závodu

Triatlonový závod Mosazný muž s objemy plavání 300 m, kolo 12 km a běh 3 km se konal poprvé v roce 1987 pro pár nadšenců z Povrlů. Tehdy se ho zúčastnilo 22 závodníků, převážně zaměstnanců Kovohutě Povrly s. p. Přísně se dodržovalo pravidlo účasti pouze amatérských sportovců, nikoli závodníků registrovaných v triatlonovém svazu. Charakteru sranda-závod odpovídaly též ceny. Největší úspěch měly ceny donesené samotnými závodníky, např. vítěz třetího ročníku získal běžecké  tretry vyrobené ze spartakiádních cviček vylepšené hřebíky a ozdobené třemi pruhy. S rostoucí popularitou pořadatel triatlonu od podmínky účasti pouze amatérských sportovců upustil, neboť o závod začal být zájem i ze stran závodníků, pro něž byl triatlon hlavní náplní  jejich sportovního života. Proto se později Mosazný muž mohl chlubit účastí druhého vicemistra Evropy v olympijském triatlonu, druhého vicemistra světa v kvadriatlonu, účastníka evropského policejního mistrovství v triatlonu… Jubilejní 20. ročník v roce 2007 byl pojat jako triatlonový svátek. V rámci triatlonového dvojzávodu byl vedle klasického Mosazného muže okořeněn o pochoutku pro opravdové triatlonové fajnšmekry – Železného muže s objemy: plavání 3,8 km, kolo 180 km a běh 42 km. To byla také jediná výjimka v termínu konání Mosazného muže za posledních patnáct let, který se jinak pravidelně koná poslední červencovou sobotu. Od loňského roku závod získal statut krajského přeboru ve sprinttriatlonu a i letošní vítěz se bude pyšnit titulem přeborníka Ústeckého kraje.

Mosazný muž zaznamenal vzestup nejen co se týká kvality závodníků, ale i v počtu účastníků. Oproti první dvacítce statečných mají poslední ročníky i více jak 150 závodníků. Tradicí se dále pomalu stávaly společenské akce konané na terase Kasína večer po závodě, dnes již nepředstavitelné bez živé hudby.

První závody se konaly pod hlavičkou komise pro sport a mládež při tehdejším MNV v Povrlech. Po roce 1989 umožnil organizování Sportovní klub Trisport v Ústí nad Labem a v roce 2004 byl faktickým organizátorem všech ročníků Ivanem Málkem založen Sportovní klub Mosazný muž Povrly. Bez podpory (a to nejen finanční) obce Povrly, města Ústí nad Labem a sponzorů, by se však Mosazný muž těžko konal.